Polska wersja otwartego katalogu: Curlie

Polski dział katalogu największego grupowego projektu Open Directory - DMOZ (obecnie znany jako "Curlie") tworzony przez polskich redaktórów, katalogujący polskie witryny. Curlie jest katalogiem stron internetowych w różnych językach redagowanym przez ponad 40.000 redaktorów na całym świecie. Z umieszczonych tu danych korzystają setki wyszukiwarek internetowych, np. Google, Hotbot, Lycos, etc.

World/Polski/Komputery/Internet/Przeszukiwanie/Katalogi_stron/Curlie
Computers/Internet/Searching/Directories/DMOZ W tym dziale umieszczone są odsyłacze do materiałów opublikowanych PO POLSKU dotyczących zarówno Polski jak i reszty świata.
Związane z Polską materiały angielskojęzyczne znajdują się w dziale Top: Regional: Europe: Poland,
a niemieckojęzyczne w dziale Top: World: Deutsch: Regional: Europa: Polen. In this category you will find sites published IN POLISH, related to Poland and rest of the world.
Poland-related information available in English can be found in Top: Regional: Europe: Poland,
sites in German are in Top: World: Deutsch: Regional: Europa: Polen.
Kategoria ta i jej podkategorie przeznaczone są wyłącznie dla stron opublikowanych i opisanych po polsku, przy czym strony, które mieszczą się w definicji stron przeznaczonych tylko dla dorosłych zawartej w poradniku działu Adult/ powinny być wpisywane tylko w dziale /Adult/World/Polski.

Strony przeznaczone głównie dla młodzieży do lat 18 mogą i powinny być wpisywane także specjalnie dla tej grupy przeznaczonym dziale Kids_and_Teens/International/Polski.

Prosimy o zgłaszanie stron do odpowiednich kategorii językowych. Dziękujemy!


Please note that this category is only for non-Adult sites published and described in Polish language. Sites defined in the Adult/ guidelines as being an Adult site belongs elsewhere.

Note that Kids_and_Teens/International exists for sites that are orientated for those under 18.

Please submit sites as far as possible under the category for the correct language. Thank you.

Firmy według branż i rodzaju działalności, portale i informatory branżowe, organizacje gospodarcze, odnośniki do kategorii biznesowych w poszczególnych miastach.

Kategoria ta i jej podkategorie przeznaczone są wyłącznie dla stron opublikowanych i opisanych po polsku.

W tej kategorii prosimy zgłaszać tylko strony o tematyce ogólnobiznesowej, których nie można przyporządkować do innych kategorii specjalistycznych. Katalogi firm i ofert proszę zgłaszać w odpowiednich podkategoriach.

Serwisy branżowe powinny być zgłaszane w kategoriach odpowiednich branż - po zgłoszeniu ich do tej kategorii zostaną usunięte.

Nie należy wpisywać adresów przekierowujących do innych domen (aliasów ani tzw. ramek)! Dziękujemy!

Dom

Strony o domu, dla domu, wokół domu. gdzie mieszkać?
jak mieszkać ?
jak zbudować mieszkanie
jak wypoczywać
sprawy rodzinne
hobby
nasi ulubieńcy.
Do kategorii nie są wpisywane strony informacyjne producentów, sprzedawców, usługodawców, dla których miejsce jest w działach Biznes i Zakupy ( linki na dole ). Nie są dopisywane również do tego działu katalogi produktów, informacje o tzw. obniżkach, wyprzedażach, przecenach, kartach rabatowych - informatory cenowe itp. , zawierające treści reklamowe, mające na celu kierowanie konsumentów do dokonywania zakupów w określonych sklepach. Kategoria z uwagi na brak możliwości wiarygodnego zweryfikowania informacji nie służy także gromadzeniu linków do witryn, których celem istnienia są działania skierowane przeciwko pojedyńczym firmom i instytucjom.

Gry

Gry, zabawy i inne formy rozrywki. Gry dzielą się z grubsza na tradycyjne (np. karciane czy planszowe) oraz te nowsze czyli komputerowe. Zobacz również: Sport.
Zgłaszane strony powinny być zwięźle opisane, bez użycia określeń typu 'wspaniała' czy 'najlepsza'. Tytuł i opis zgdodny z zawartością strony.
KOMPUTERY i INTERNET

Szeroko rozumiane komputery. Sprzet, oprogramowanie, systemy operacyjne, sieci komputerowe, usługi integratorskie i doradcze

A także wszystko na temat internetu: dostawcy internetu, usługi internetowe, projektowanie stron www, kawiarnie internetowe.

Do tej kategorii proszę zgłaszać strony informacyjne na temat sprzętu komputerowego.

Strony sklepów internetowych proszę zgłaszać do kategorii World/Polski/Zakupy/Komputery
Strony sklepów nieinternetowych proszę zgłaszać do kategorii regionalnych.

W tej kategorii znajdują się strony dotyczące kultury i sztuki.
Sztuka to dziedzina działalności ludzkiej mająca między innymi na celu przedstawienie świata widzialnego i odczuwanego; dostarczenie wrażeń estetycznych jest celem ubocznym. Sztuka narodziła się wraz z rozwojem cywilizacji ludzkiej.
Kultura to całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości gromadzony, utrwalany i wzbogacany w ciągu jej dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Prosimy zgłaszać tylko strony związane z kulturą i sztuką. Przed zgłoszeniem strony do kategorii World/Polski/Kultura_i_sztuka przejrzyj dostępne podkategorie. Postaraj się dopasować odpowiednią podkategorię do zgłaszanego serwisu w zależności od treści w nim zawartych. Ułatwi to pracę redaktorom a tym samym pozwoli na szybsze dodanie zgłaszanej strony do katalogu. Jeśli na zgłaszanej stronie są dane adresowe (miejsce działalności, siedziba itp) rozważ zgłoszenie strony do kategorii regionalnej.
UWAGA!
Zgłoszenia stron których znaczna część jest w budowie będą usuwane. Witrynę taką można zgłosić powtórnie gdy zostanie ukończona.
Witryny na których jest zamieszczona oferta (sprzedaż, usługi itp.) muszą zawierać dane adresowe. Bez tych informacji strona nie będzie dodana do żadnej kategorii katalogu.
Leksykon jest kategorią dla stron poświęconych badaniu i udostępnianiu informacji. Tu trafiać powinny strony o używaniu informacji, gromadzące informacje albo zawierające informacje o tematach zbyt różnorodnych lub wszechstronnych, by można je było sklasyfikować w obrębie innych kategorii tematycznych (np.: słowniki, encyklopedie, bibliografie).

Serwisy związane z mediami tradycyjnymi (w tym: prasa, radio, telewizja, wydawnictwa), lub pełniące podobną funkcję w Internecie.

Serwisy zajmujące się gromadzeniem, komentowaniem i rozpowszechnianiem aktualnych informacji.

Podmioty biorące udział w procesie powstawania, lub produkcji publikacji.

Podmioty zajmujące się monitorowaniem, oceną, recenzowaniem mediów.

Strony rozgłośni nadających wyłącznie lokalnie należy umieszczać w kategoriach regionalnych.
Sprawy związane z szeroko rozumianą edukacją i nauką:
 • szkolnictwo podstawowe
 • szkolnictwo średnie
 • szkolnictwo wyższe
 • szkolnictwo branżowe
 • badania naukowe
 • poszczególne dziedziny naukowe
 • biblioteki
 • Polska Akademia Nauk
 • usługi edukacyjne
Strony poszczególnych szkół i innych placówek oświatowych proszę zgłaszać do odpowiednich kategorii miejscowości w katalogu World/Polski/Regionalne
Informacje regionalne dotyczące poszczególnych kontynentów, regionów i państw.
Sport, świadoma i dobrowolna działalność człowieka, której istotę stanowi indywidualne bądź zespołowe współzawodnictwo na lądzie, w wodzie i powietrzu, w pokonywaniu czasu, przestrzeni, przeszkód naturalnych lub sztucznych oraz przeciwnika.
Prosimy zgłaszać do tej kategorii strony zawierające aktualności z wielu różnorodnych dyscyplin sportowych.

Strony traktujące o pojedynczej dyscyplinie lub grupie tematycznej dyscyplin, prosimy zgłaszać do odpowiednich kategorii w World: Polski: Sport.
Przykład: Strona zawierającą aktualności tenisa ziemnego powinna być zgłoszona do kategorii World: Polski: Sport: Sporty piłki i siatki: Tenis ziemny.

Strony dotyczące całego społeczeństwa i lokalnych społeczności:

Strony osobiste, organizacje społeczne, polityka, religia, opinia publiczna, prawo, stowarzyszenia.

Uwaga: Strony firm oferujących usługi związane z bezpieczeństwem prosimy zgłaszać do foldera World/Polski/Biznes/Usługi/Bezpieczeństwo_i_ochrona.
Strony poświęcone rożnym formom wypoczynku, turystyki i rozrywki.
Jeżeli strona jest o restauracji, usługach kateringowych czy jakichkolwiek innych usługach gastronomicznych, które nie są ofertą on-line lub nie dotyczą sieci placówek świadczących usługi w wielu miejscowościach Polski - proszę zgłosić swoją stronę w odpowiedniej miejscowości w World: Polski: Regionalne. Takie strony NIE będą wpisywane do World: Polski: Wypoczynek: Gastronomia.

Jeżeli główną zawartością strony jest oferta usług gastronomicznych on-line, proszę zgłosić URL w World: Polski: Zakupy: Spożywcze. Takie strony NIE będą wpisywane do World: Polska: Wypoczynek: Gastronomia.

Jeśli strona dotyczy gotowania lub przepisów kucharskich, proszę zgłosić ją do World: Polski: Dom: Sztuka kulinarna.

Kategoria grupująca strony sklepów prowadzących sprzedaż przez Internet, katalogi sklepów internetowych, serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe.

Do tej kategorii prosimy zgłaszać strony firm oferujących sprzedaż przez Internet, katalogi sklepów internetowych, serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe.

Strony firm, które nie prowadzą sprzedaży przez Internet prosimy zgłaszać w odpowiedniej kategorii drzewa World: Polski: Biznes (w szczególności World: Polski: Biznes: Handel) lub w odpowiedniej kategorii regionalnej World: Polski: Regionalne: {województwo}: {miejscowość}: Biznes.

Zgłaszając stronę:

 • Należy wybrać konkretną kategorię odpowiadającą ofercie firmy.
 • Należy zachować charakter opisowy, np.:
  Tytuł: Firma
  Opis: Śrut, drut i gięte parasole.
 • Należy stosować polskie znaki w tytule oraz opisie.
 • Nie należy pisać dużymi literami (za wyjątkiem skrótów nazw).
 • Nie należy wpisywać adresów przekierowujących do innych domen.
 • Nie należy zgłaszać wielokrotnie tej samej oferty pod różnymi adresami, lustra stron nie zostaną dodane.
 • Nie należy zgłaszać stron uczestniczących w program partnerskich, ze względu na powtarzające się treści nie zostaną dodane.
 • Nie należy zgłaszać stron indywidualnych przedstawicieli marketingu wieloszczeblowego (MLM), strony bez unikalnej treści nie zostaną dodane.
 • Nie należy stosować języka promującego stronę, np.: "Zapraszamy!", "Witamy!"; należy pisać w trzeciej osobie (niedopuszczalne są zwroty typu "W naszym sklepie kupisz").
 • W szczególności uprasza się o stosowanie krótkiego tytułu będącego nazwą firmy lub nazwą sklepu widoczną na stronie, oraz możliwie krótkiego, streszczonego opisu.

Kategoria grupuje strony tylko i wyłącznie edukacyjne związane ze zdrowiem.
 1. Prosimy dodawać strony do odpowiedniej kategorii, przyspieszy to dodanie strony.
 2. Prosimy nie dodawać stron o nikłej wartości informacyjnej/edukacyjnej oraz stron komercyjnych/biznesowych, które powinny znaleźć się w odpowiedniej kategorii w World/Polski/Regionalne/Europa/Polska lub World/Polski/Biznes/Ochrona_zdrowia
 3. Strony sklepów powinny trafiać do World/Polski/Zakupy/Zdrowie.